Duga i čvrsta kosa oduvijek se smatrala simbolom ženstvenosti, ona utiče na samouvjerenost i povećava samopouzdanje. Na žalost, izrastanje duge kose treba čekati neko vrijeme jer kosa u prosjeku raste po jedan centimetar mjesečno. Pored toga, na rast zdrave i guste kose također utiču brojni faktori kojima ćemo se posvetiti kasnije – da počnemo prvo od činjenica o rastu kose.
Kako raste kosa?
Kosa se neprestano obnavlja i njen životni ciklus se odvija u nekoliko faza:
- Prvi period je faza rasta (anagen), koja traje od 3 do 5 godina – u tom stadiju kosa neprestano raste i jača. Čak 90% vaše kose trenutno je u toj fazi rasta.
- Kosa zatim prelazi u prelaznu fazu (katagen) u kojoj nije aktivna. U toj fazi, koja traje približno tri sedmice, kosa ostaje na glavi, ali ne raste.
- Slijedi faza mirovanja i opadanja (telogen), kad se gubi kosa. Folikul vlasi ostaje neaktivan tri mjeseca, a zatim se ciklus ponavlja.
Tegobe kao što su opadanje ili stanjivanje kose mogu nastati ako je ciklus rasta iz nekog razloga poremećen – tad je faza rasta kraća, a puno kose odjednom prelazi u telogenu fazu, tj. fazu opadanja.2
Naime, na kosu utiču mnogi faktori:
- prehrana
- hemijska obrada i pretjerana upotreba aparata za ravnanje i uvijanje kose
- nepravilna njega
- hormoni
- uzimanje nekih lijekova
Naravno, kao i nokti, i kosa je ogledalo prehrane iznutra, a ne samo izvana. Iako poteškoće s kosom mogu biti povezane s različitim uzrocima, često je uzrok upravo nedostatak nekih važnih vitamina i minerala, kao što su:
- B-vitamini
Vjerovatno najvažniju ulogu u očuvanju zdrave kose imaju vitamini B-kompleksa, a naročito vitamini B3 i B7 (poznat i kao biotin). Zbog manjka vitamina B3 kosa može postati lomljiva i bez sjaja, a manjak vitamina B7 može uzrokovati pretjerano opadanje kose, odnosno usporiti njen rast.
- Željezo
Željezo je jedan od najvažnijih minerala za naše tijelo jer je neophodno za odgovarajuću opskrbu ćelija kisikom. Među tipične simptome nedostatka željeza spada i stalni umor, a prilično čest simptom nedovoljnog unosa može biti i povećano opadanje kose.
- Cink
Cink učestvuje u obnovi oštećene kose, a prije svega u tome da lojne žlijezde uz folikule vlasi funkcioniraju pravilno – dakle, da luče pravu količinu masnoće. Kod ljudi koji se suočavaju s pretjeranim opadanjem kose često se utvrđuje upravo nedostatak cinka.3
Ako želite što prije uživati u dugoj i čvrstoj kosi, pored unosa potrebnih vitamina i minerala uvažavajte i ove savjete:
1. Budite pažljive prilikom češljanja i četkanja kose
Osnovno pravilo je da moramo biti pažljive kod češljanja kose – neke četke mogu lomiti kosu, zato se isplati investirati u kvalitetnu, mekanu četku koja će biti nježna prema kosi. Također nikad nemojte četkati kosu odmah nakon tuširanja. Naime, mokra kosa je osjetljivija jer je teža te se brže lomi.
2. Prilikom pranja kose odvojite dovoljno vremena za ispiranje
Ispiranje mora trajati onoliko dugo koliko vam je trebalo za pranje kose. Počnite s mlakom vodom i lagano ispirite pjenu s vlasišta. Ispiranje uvijek završite hladnom vodom koja zatvara vlasi, a kosi daje sjaj.
3. Što češće nosite puštenu kosu
Konjski rep je brzo rješenje za kojim posežemo onda kad nemamo vremena oprati kosu ili nam je mrsko napraviti zahtjevniju frizuru. Prečesto nošenje visokog repa može izazvati lomljenje kose. Također treba paziti prilikom upotrebe gumica – odlučite se za one koje neće dodatno lomiti kosu.
4. Izbjegavajte peglanje i uvijanje kose
Visoka temperatura može oštetiti kosu, zato je preporučljivo da je ravnate ili uvijate samo za posebne prilike.
5. Koristite kvalitetnu masku za kosu
Svojoj kosi redovno priuštite hranljivu ili hidratantnu masku, a naročito ako je obojena ili oštećena. Nanesite masku po cijeloj dužini kose i ostavite je da djeluje najmanje pola sata – za to vrijeme možete odgledati epizodu svoje omiljene serije ili urediti nokte.
Izvori: