Šta je stres?
Stres je odgovor našeg tijela na poremećenu fizičku ili psihičku ravnotežu. Na njega mogu uticati mnogi faktori:
- Vanjski:
- Manji (prometna gužva)
- Veći (smrt u porodici)
- Pozitivni (godišnjica, rođenje djeteta)
- Negativni (nesreća)
- Unutrašnji (loše misli, brige)
Ti faktori mogu podstaknuti drugačiji odgovor kod svake osobe. Za neke će stres djelovati kao pozitivan motivacijski faktor, naročito u podnošljivim situacijama, ali u drugima će stres negativno uticati na njihovo opšte stanje, pogotovo ako se faktori ponavljaju ili traju duže vrijeme.
Negativan stres se može odraziti na više načina. Možete primijetiti promjene u ponašanju, mislima, emocijama i u tijelu. Pored tipičnih simptoma stresa kao što su glavobolje, probavne smetnje, napetost, problemi sa spavanjem i pažnjom te razdražljivost možete vidjeti posljedice i na svojoj koži, kosi i noktima.
Djelovanje stresa na tijelo
Jedan od manje poznatih uticaja kojem se posljednjih godina posvećuje pažnja je uticaj negativnog stresa na nivo vitamina i minerala u organizmu. Kada je pod stresom, tijelo funkcioniše drugačije:
- Tijelo počinje davati prednost srcu, plućima i mišićima, pa njima šalje veće količine magnezija, vitamina B i vitamina C.
- Probava više nije najvažnija, zbog toga će se tijelo htjeti riješiti hrane, što uzrokuje proljev ili će potpuno zaustaviti probavu što može izazvati zatvor. U oba slučaja apsorpcija vitamina i minerala je ograničena, a ujedno se povećava njihov gubitak urinom.
- Zbog stresa često jedemo nezdravu hranu, preskačemo obroke ili konzumiramo više alkohola. Zbog toga tijelo ne dobija dovoljno vitamina i minerala za normalno funkcioniranje.
Djelovanje stresa na kožu
Sve više istraživanja potvrđuje povezanost negativnog stresa s nekim promjenama ili čak bolestima kože:
- U najčešće probleme spada masna koža. Tokom stresa povećava se proizvodnja hormona stresa kortizola i adrenalina koji utiču na količinu masnoće na koži.
- Kada smo pod stresom, više dodirujemo lice i na njega prenosimo neželjene bakterije, što uzrokuje začepljenje pora i izbijanje akni.
- Kortizol ne samo da utiče na stvaranje masne kože već može i ubrzati starenje kože i stvaranje bora jer razgrađuje zdravi kolagen koji koži daje elastičnost i mladenački izgled.
- Možda ćete primijetiti da ste umorni ili čak iscrpljeni tokom perioda stresa, a možda imate i probleme sa spavanjem. To se vidi i na koži jer se zbog nedostatka sna mogu pojaviti podočnjaci.
- Stres može oštetiti kožnu barijeru. Štetne tvari lakše prodiru u kožu, istovremeno ona gubi velike količine vode, zbog čega se može pojaviti crvenilo, a koža postaje nadražena i suha.
Uticaj stresa na kosu i vlasište
Stresni periodi ne utiču samo na kožu nego imaju velik uticaj na kosu i vlasište:
- Najčešći je uticaj stresa na povećan gubitak kose. Zbog nedostatka vitamina i minerala stres može prekinuti zdrav ciklus rasta kose pa više folikula dlake ulazi u telogenu fazu i opada. U nekim slučajevima dugotrajni stres također može dovesti do telogenog efluvija. Više o tome pročitajte u članku.
- Vlasište postaje suho i ljuskasto, a može se pojaviti i perut.
- Periodi stresa mogu uzrokovati pretjerano dodirivanje i čupanje kose.
- Nedostatak vitamina i minerala utiče i na strukturu kose, koja postaje tanja te se brže oštećuje ili opada.
Uticaj stresa na nokte
Zdravi i jaki nokti trebaju dobiti dovoljne količine vitamina i minerala. Tokom stresnih perioda praćenih nedostatkom mikronutrijenata možete primijetiti i promjene na noktima:
- Postaju krhki i lomljivi.
- Neki ljudi počnu gristi ili kidati nokte, što može uzrokovati nepravilnosti.
- Zbog nedostatka cinka ili kalcija pojavljuju se bijele linije ili mrlje.
Pobijedite stres
Da bismo prevladali negativni stres, prvo moramo biti svjesni stresa i preuzeti kontrolu nad svojim tijelom. To ćemo najlakše postići tako da razmislimo o uzroku i razvijemo navike koje smanjuju ili uklanjaju taj faktor i da naučimo prihvatati stvari koje ne možemo kontrolisati.
Ovi jednostavni savjeti nam također mogu pomoći u olakšavanju stresa:
- Jedite zdravu i uravnoteženu hranu i pijte dovoljno vode.
- Redovno se krećite jer se tokom fizičke aktivnosti oslobađaju endorfini koji vas dovode u bolje raspoloženje.
- Napravite redovni rasporedspavanja i pridržavajte ga se. Pobrinite se da spavate najmanje sedam sati dnevno.
- Vježbajte zahvalnost, meditirajte ili samo odvojite malo vremena za sebe svaki dan.
- Uspostavite svoje navike njege lica, kože i kose i provodite ih svaki dan. Dozvolite da vam pomognemo.
- Razgovarajte s nekim kome vjerujete.
- Izbjegavajte loše navike poput prekomjernog konzumiranja alkohola i nezdrave hrane te pušenja.
- Pobrinite se za dovoljan unos vitamina i minerala s Merz Spezial dražejama za kožu, kosu i nokte, sa savršenom kombinacijom 13 vitamina i minerala koji njeguju iznutra. Za svježu i zdravu kožu, jaku kosu i čvrste nokte!
Izvori:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5885122/
- https://www.onlymyhealth.com/effects-of-stress-on-hair-and-skin-1638529081
- https://www.sciencedaily.com/releases/2007/11/071109194053.htm
- https://www.belfasttelegraph.co.uk/life/fashion-beauty/how-stress-affects-your-skin-hair-and-nails-and-what-you-can-do-about-it-39157978.html
- https://www.nijz.si/sl/stres
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7442351/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23362497/
- https://www.mentalhealth.org.uk/a-to-z/s/stress